Rusya’dan teröristlerle ilgili idam açıklaması!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’daki terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirterek, saldırıyı düzenleyen örgütle ilgili kolluk kuvvetlerinden gelecek bilgiyi beklemek gerektiğini söyledi.

Sözcü Peskov, Rus yetkililerinin, Moskova’daki Crocus City Hall konser salonunda düzenlenen saldırıyı terör örgütü DEAŞ’ın yaptığına ilişkin ihtimallerden bahsetmemesine ilişkin soruyu yanıtladı.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Saldırı ile ilgili soruşturmanın sürdüğüne dikkati çeken Peskov, “Henüz düzgün bir yorum dile getirilmedi. Soruşturma sürüyor. Sadece ön verilerden bahsedildi. Şu ana kadar ortaya herhangi bir versiyon konulmadı.” ifadelerini kullandı.

Peskov, soruşturma devam ettiği için konuyla ilgili kolluk kuvvetlerinden gelecek bilgiyi beklemek gerektiğini vurguladı.

Rus istihbarat servislerinin yoğun şekilde çalıştığını kaydeden Peskov, Rusya’nın ve toplumun karşı karşıya olduğu tüm zorluklarla mücadele edildiğini dile getirdi.

Moskova’daki terör saldırısını Rus istihbaratının başarısızlığı olarak değerlendirip değerlendirmediği sorusuna Peskov, “Maalesef dünyamız gösteriyor ki hiçbir şehir hiçbir ülke tamamen terör tehdidinden muaf olamaz.” cevabını verdi.

Peskov, Rusya’nın en korunaklı şehrinde böyle bir trajedinin nasıl yaşandığına ilişkin sosyal medyada yapılan tartışmalara değinerek, internette pek çok duygusal, histerik ve kışkırtıcı şeyler olduğunu, bu korkunç trajedinin pek çok duyguyu uyandırdığını söyledi.

Terörizm ile mücadelede işbirliğinin önemine dikkati çeken Peskov, “Terörizm ile mücadele, tam kapsamlı uluslararası işbirliği gerektiren daimi bir süreçtir. Fakat şimdi çatışmaların en çok arttığı dönemde bu işbirliği tam olarak yürütülemiyor.” diye konuştu.

Peskov, Moskova’daki terör saldırısıyla ilgili Batı ile hiçbir temasın bulunmadığını da belirtti.

İDAM TARTIŞMASI

Saldırı Rusya’da 1996’dan bu yana fiilen yasaklanmış olan idam cezasının yeniden uygulamaya konması konusunda milletvekilleri arasında bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Peskov, TASS haber ajansının bir sorusuna yanıt olarak  “Bu tartışmaya katılmıyoruz” dedi.

Devlet Duması’ndaki Birleşik Rusya grubunun başkanı Vladimir Vasiliev de, terör eylemlerine yönelik ölüm cezasının yeniden getirilmesi fikrinin “derinlemesine ve profesyonelce çalışılacağını” ve bu konuda bir karar alınacağını söyledi. 

Rus ceza kanununda teknik olarak ölüm cezası verilmesine ilişkin bir hüküm bulunmasına rağmen, mahkemelerin bu tür bir ceza vermesi fiilen yasaklandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x