Meteoroloji’den Önemli Uyarı: Yarından İtibaren Sağanak Yağışlar Yaklaşıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, yurt genelindeki hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HAFTA SONU SICAKLIK 4-5 DERECE DÜŞECEK

AA’da yer alan habere göre hafta sonuna kadar yüksek sıcaklıkların devam edeceğini belirten Çelik, “Bu hafta sıcaklıklar, yurt genelinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece kadar üzerinde seyredecek. Hafta sonu sıcaklıklar 4-5 derece düşecek ancak mevsim normallerinin üzerinde olacak” diye konuştu.

SICAKLIKLAR 30 DERECELERE ULAŞACAK

En yüksek sıcaklıkların Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görüleceğini bildiren Çelik, sıcaklıkların Adana’da 32, Güneydoğu Anadolu’da 30-31 dereceye kadar çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Çelik, buralarda sıcaklıkların ilçe bazlı daha da yükselebileceğini söyledi.

BATI EGE’DE SAĞANAK BEKLENİYOR

Batı bölgelerinde ısınmaya bağlı aralıklarla yağış beklendiğini ancak bunun gün boyu sürmeyeceğini belirten Çelik, Kıyı Ege ve Kuzey Ege’de kısa süreli sağanak geçişinin olacağını ifade etti.

HAFTA SONU MARMARA VE İÇ ANADOLU’DA SAĞANAK

Çelik, hafta sonu ise kuzeybatı bölgelerinin tamamında yağış görüleceğini, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Batı Karadeniz’de yağış beklendiğini aktardı.

3 BÜYÜK ŞEHİRDE HAVA DURUMU

Cengiz Çelik, Ankara’da cumartesiye kadar yağış beklenmediğini, sıcaklıkların hafta içi 26-28 derece civarında olacağını, hafta sonu ise 22 dereceye düşeceğini bildirdi.

İSTANBUL’DA YARIN VE CUMA YAĞIŞ VAR

Perşembe ve cuma günü İstanbul’da kısa süreli, gök gürültülü sağanak beklendiğini dile getiren Çelik, “Sıcaklıklar mevsim normallerinin 6-7 derece üzerinde olacak. Hafta sonu ise 19-20 dereceye kadar düşecek” dedi.

İZMİR’DE KISA SÜRELİ SAĞANAK

Çelik, İzmir’de gelecek 3 gün boyunca kısa süreli sağanak geçişi beklendiğini, sıcaklıkların hafta sonuna doğru 4-5 derece düşeceğini ancak yine de mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini söyledi. Cumartesi günü de yurdun batı kesiminde sağanak beklendiği öğrenildi.

TRAKYA’DA KUVVETLİ SAĞANAK UYARISI

Öte yandan Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, bu gece saatlerinden itibaren Edirne, Kırklareli ile Tekirdağ’ın iç kesimlerinde yerel kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Trakya’da, sel ve su baskınına neden olabilecek yağışın sabah 09.00’da etkisini kaybedeceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x